بیمه باربری چیست؟ انواع بیمه باربری و هزینه آن

یکی از بزرگ ترین چالش هایی که حمل و نقل کالا، باربری و سرمایه گذاران در این بخش را مورد خطر جدی قرار می دهد. آسیب هایی است که در این راه وجود دارد. امروزه استفاده از بیمه باربری تا مقدار زیادی از نگرانی سرمایه داران این بخش را کم نموده است.

بیمه باربری چیست

همان گونه که از نام این نوع بیمه مشخص می شود این نوع بیمه مخصوص حمل و نقل کالا می باشد.

از جمله خطراتی که بیمه گر در قبال آن مسئولیت خواهد داشت می توان به این چند مورد اشاره نمود.

خطرات اصلی: تصادفات، واژگون شدن و یا سقوط و مهم تر از همه آتش سوزی در وسیله نقلیه.

خطرات اضافی: در بعضی از موارد بیمه گر متعهد می شود تا در قبال بعضی از خطرات نیز با دریافت هزینه اضافی مسئولیت قبول نماید. از جمله این خطرات می توان به سرقت، سقوط از روی وسیله نقلیه، آب دیدگی کالا و یا خطرات هنگام تخلیه  اشاره نمود.

انواع بیمه باربری

انواع بیمه باربری

بیمه باربری به سه نوع بیمه کالا های صادراتی، بیمه کالاهای وارداتی  و بیمه باربری های داخلی تقسیم می شود. بر این اساس بیمه باربری به سه نوع دسته بندی می شود. بیمه های باربری صادراتی، بیمه های باربری وارداتی  و بیمه های باربری داخلی این سه نوع را تشکیل می دهند. اما هر کدام از این نوع بیمه ها دارای شرایط و تعهدات مخصوصی است که بیمه گر در قبال دریافت هزینه در برابر آن متعهد خواهد بود.

بیمه های باربری صادراتی

این نوع بیمه با توجه به شرایط و مقررات هر کشور وضع شده و موارد بسیاری را تحت پوشش قرار می دهد. از جمله پوشش های این نوع بیمه می توان به انفجار، سرقت، خسارت بارگیری و واژگونی و… اشاره نمود.

بیمه های باربری وارداتی

این نوع نیز کالاهایی را که از طریق دریا و یا هوا و یا جاده و منتقل می شوند را تحت پوشش قرار می دهد. علاوه بر این موارد، مواردی نظیر خسارت در هنگام بارگیری و وقوع حوادث در هنگام انتقال نیز از موارد تحت پوشش این نوع بیمه است.

بیمه های باربری داخلی

این نوع برای انتقال کالا ها در داخل کشور در نظر گرفته شده است. در انتقال کالا در کشور از انواع وسایط نقلیه مانند: قطار، کامیون و … استفاده می شود و بیمه گر خسارت های ناشی از حمل و نقل و یا بارگیری را متقبل می گردد.

بیمه باربری زمینی

این نوع خود زیر مجموعه بیمه داخلی بوده و مواردی نظیر سرقت و خسارت به کالا ها در داخل مرزهای کشور تحت پوشش قرار می دهد. در این نوع بیمه باربری از وسایط نقلیه نظیر کامیون، کامیونت، وانت و…. استفاده می شود.

بیمه باربری بین المللی

این نیز خود نوعی بیمه باربری می باشد که برای تجارت از آن استفاده می شود. قوانین وضع شده در این نوع بیمه نیز تابع مقررات هر کشور بوده و مانند بیمه نامه های باربری داخلی می باشد.

اما هر کدام از این نوع بیمه ها خود از چند زیر مجموعه تقسیم می شود که بسته به موارد مختلف قیمت بیمه های باربری با یکدیگر تفاوت پیدا می نمایند. از مهمترین این عوامل می توان به این موارد اشاره کرد.

بیمه های باربری بر مبنای وسیله نقلیه حمل کالا

هنگامی که نیاز به جابجایی کالایی باشد مهم ترین مسئله نوع وسیله نقلیه می باشد. برای حمل کالا از وسایل مختلفی نظیر قطار؛ کشتی، هواپیما، کامیون، لنج، اتوبوس و…. استفاده می شود. با استفاده از هر کدام از این نوع وسایل نقلیه هزینه بیمه نیز تفاوت چشمگیری پیدا می نماید.

در بعضی از مواقع نیاز است که از دو و یا چند وسیله به صورت ترکیبی استفاده شود. برای همین توجه به نوع وسیله بر مقدار هزینه بیمه افزوده خواهد شد.

هزینه بیمه با توجه به نوع کالا

یکی دیگر از موثرترین مواردی که بر قیمت بیمه نامه های باربری تاثیر مستقیم می گذارد نوع کالایی بیمه شده می باشد. نسبت به این که کالای مورد نظر در اثر حمل و نقل چه آسیب هایی ممکن است ببیند و چه موارد ایمنی برای آن ها باید رعایت شود بر قیمت بیمه نامه می افزاید.

مثلا کالاهایی قابل اشتعال قیمتی بسیار بالاتر از کالاهای دیگر دارند.

نوع بسته بندی کالا  

یکی از عواملی که تاثیر مستقیم بر قیمت بیمه می گذارد نوع بسته بندی است که کالای مورد نظر با آن ارسال می شود. با توجه به نوع کالا ممکن است که از بسته بندی هایی نظیر: جعبه، صندوق چوبی، سطل، چمدان، بطری، کانتینر یخچال دار و… استفاده شود. در بعضی از موارد نیز لازم است که دو نوع بسته بندی برای حفظ سلامت کالا مورد استفاده قرار گیرد.

چگونگی تحویل کالا

این مورد بیشتر برای کالاهای وارداتی و صادراتی مورد استفاده واقع می شود. و بسته به محلی که کالا باید تحویل داده شود هزینه متفاوتی از بیمه شده دریافت می شود.

بیمه های باربری دریایی

 با توجه به شرایط غیر قابل پیش بینی دریا و در صورتی که بسته بندی کالا ها درست انجام نشده باشد باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیری به افراد خواهد شد. برای همین بیمه باربری دریایی اینگونه خطرات را تحت پوشش قرار داده و از کالا ها در قبال بروز خطرات محافظت می نماید. از این نوع بیمه می توان هم در حمل و نقل داخلی و هم حمل و نقل بین الملل استفاده نمود.

روش خرید بیمه های باربری

برای این که افرادی که قصد حمل کالای خود را دارند بتوانند از انواع بیمه باربری استفاده نمایند می توانند با مراجعه به یکی از دفاتر بیمه و اعلام مواردی نظیر نوع کالا، تعیین نوع وسیله نقلیه، محل بارگیری و محل مقصد  و مواردی نظیر این اقدام به تهیه بیمه نامه باربری برای کالای خود نمایند.

امروزه خرید این بیمه نامه ها به صورت آنلاین برای تمام افراد فراهم شده است. با مراجعه به سایت این شرکت ها می توانید اقدام به خرید نمایید. توجه به اعتبار شرکت های بیمه گذار از مهم ترین نکات هنگام خرید بیمه باربری می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *